Whatsapp Delil Niteliği

WHATSAPP DELİL NİTELİĞİ TAŞIR MI?

Whatsapp delil olur mu? Günümüzde en çok sorulan sorulardan biri olan bu soru verinin elde edilme yöntemine bağlı olarak değişmektedir.

Whatsapp programı günümüzde dünya çapında en çok indirilen ve kullanılan yazışma programlarından birisidir. Whatsapp programı aracılığı ile kullanıcılar kendi aralarında mesajlaşma, arama/aranma, görüntü ve ses gönderme imkanını kullanmaktadır. Peki bu uygulama üzerinden gerçekleştirilen bu aktiviteler delil niteliği taşır mı? Taşıması için neler yapılmalıdır?

whatsapp delil

 

Bilinmesi gereken en önemli husus verinin delil sayılabilmesi için hukuka uygun şekilde elde edilmiş olmasıdır. Hukuka aykırı şekilde elde edilmiş olan veri delil niteliği taşımamaktadır. Whatsapp konuşmalarının mahkemede delil olarak kullanılabilmesi için hukuka uygun şekilde elde edilmiş olması gerekir. 

Verinin delil niteliği taşıması için adli bilişim uzmanları aracılığı ile cihazın adli kopyasının alınması ve çalışmaların bu yönde yapılması gerekmektedir. Anayasa’nın 38. Maddesinin 6. fıkrasında; “Kanuna aykırı elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemez”. hükmü yer almaktadır.

Benzer şekilde HMK 189/2’ de bu husus düzenlenmiştir; “Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller, mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz.”

Çoğunlukla boşanma davalarında kullanılan Whatsapp verilerinin  adli kopya süreci sonrasında ortaya çıkarılması durumunda uzman görüşü hazırlanması ve dosya içerisine sunulması gerekmektedir. Örneğin boşanma davasında Whatsapp konuşmaları delil olarak kullanılmak istenmesi durumunda eşin sizle yapmış olduğu konuşmalardaki hakaret, küfür, tehdit, aşağılama gibi mesajlar size atıldığından ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmediğinden dolayı kullanılabilir.

Whatsapp verileri üzerinde teknik çalışma yapılması ve silinmiş Whatsapp verilerinin elde edilmesi için bize ulaşın.

 

Call Now Button