Cep Telefonu Adli İnceleme

CEP TELEFONU ADLİ İNCELEME

ceptelefonuinceleme
cep telefonu inceleme

Dijital ortamda işlenen suçların artması ile birlikte cep telefonlarının incelenmesi ve raporlandırılması hukuk çerçevesinde en önemli delillerden biridir. Cep telefonu adli inceleme uluslararası standartlara sahip yazılımlar aracılığı ile şifreli telefonlar dahil olmak üzere tüm telefonlar üzerinde adli kopya alınarak incelenebilmektedir. 

Adli Kopya Alma Yöntemleri

Cep telefonu adli incelenme için verilen tüm mobil cihazlar üzerinde 3 farklı adli kopya alma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Mantıksal
 2. Dosya Sistemi
 3. Fiziksel adli kopya alma yöntemleridir. Bu yöntemlerden en detaylı veri ayıklama yöntemi “Fiziksel” ayıklama yöntemi olup, bu yöntemde işletim sistemi sürümüne bağlı olarak android tabanlı cihazlarda “root“, ios tabanlı cihazlarda “jailbreak” yetkisi gerekebilmektedir.

cep telefonu adli inceleme

Erişilebilecek Veriler

Cep telefonu adli inceleme esnasında cep telefonları üzerinde adli bilişim uzmanları tarafından alınacak adli kopya ile telefon içerisinden silinmiş olsa dahi;

 1. SMS/MMS,
 2. Medya dosyaları,
 3. Sosyal medya bilgileri,
 4. Whatsapp mesajlaşma içerikleri,
 5. Whatsapp Görüntülü ve Sesli Konuşma içerikleri,
 6. Konum bilgileri,
 7. Takvim bilgileri,
 8. Rehber kayıtları,
 9. Uygulama kurulum tarih ve zaman bilgileri,
 10. İnternet kullanım detayları,
 11. Kayıtlı e-posta hesapları verilerine erişilebilmektedir.

Hukuki Açıdan Cep Telefonu İncelemesi

Cep telefonlarının incelenmesi hukuki açıdan CMK 134/1 maddesine dayandırılarak “Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturmada, başka surette delil elde etme imkânının bulunmaması halinde, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine şüphelinin kullandığı bilgisayar ve bilgisayar programları ile bilgisayar kütüklerinde arama yapılmasına, bilgisayar kayıtlarından kopya çıkarılmasına, bu kayıtların çözülerek metin hâline getirilmesine hâkim tarafından karar verilir” “bilgisayar kütüğü” olarak tanımlanıp incelenmektedir.

Call Now Button